Universitat Autònoma de Barcelona   Español  |  English
   
  Paraula clau:
   
   

Dins d’aquesta secció s’apleguen els programes de les diferents funcions i actes públics o privats que tingueren lloc al teatre. La seva natura és molt diversa, reuneix des de temporades de concerts, passant per actes socials diversos, sèries de recitals lírics, les diverses temporades de ballet i d’òpera, fins als programes del concurs internacional de cant Francesc Viñas.

La seva vàlua històrica abarca més enllà del fet musical i artístic. Alguns dels programes de mà es realitzaren amb una cura tipogràfica i artística remarcable. Abans del 1936, els programes de mà de les temporades d’òpera solien reproduir il•lustracions d’artistes destacats del país, com Emili Grau Sala o Jaume Pahissa. Entre els molts esdeveniments singulars s’han d’esmentar els programes dels Festivals Wagner de 1913, les actuacions dels ballets russos de Serge Diaghilev, o la vinguda de la companyia de Bayreuth el 1954.

Els programes de mà van substituir els llibrets, des del moment en què ja deixà de tenir sentit poder seguir l’òpera durant les representacions a l’estar la sala a les fosques. És en aquest moment quan el programa es convertí en una galeria de primer ordre per a poder seguir els cantants i directors d’orquestra més importants que passaren pel G T. del Liceu durant el s. XX.

Programes de mà

Registres 1 a 10 de 22   Fokine, Michel Ordenar per :   Títol   |   Autor  |  Data data descendent  data ascendent  

tornar a la pàgina anteriorTornar 

pàgina següent pàgina final


  Siete únicas funciones de caracter popular y precios economicos de la célebre Compañía Ballet Nacional de Cuba

Adam, Adolphe
Gautier, Théophile
Fokine, Michel
Chopin, Frédéric
Balanchine, George
Stravinsky, Igor
Méndez, Alberto
Handel, George Frideric
Marcello, Benedetto
Coralli Peracini, Jean
Buxauli, Juan
Pugni, Cesare
Gounod, Charles
Alonso, Alicia
Alonso, Alberto
Parés, José
Lecuona, Ernesto
Burgas, Josep
Burgmüller, Johann Friedrich Franz
Societat del Gran Teatre del Liceu
Ballet Nacional de Cuba
Orquestra del Gran Teatre del Liceu

Data: 1979
Descripció: 1 tríptic
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nota: Programa de les actuacions que el Ballet Nacional de Cuba, dirigit per Alicia Alonso, va dur a terme al Gran Teatre del Liceu l’any 1979 durant les quals van interpretar “Giselle” de T. Gautier amb música d’A. Adam i coreografia d’A. Alonso sobre l’original de J. Coralli, “Las sílfides” amb coreografia de M. Fokine i música de F. Chopin, “Apolo” amb coreografia de G. Balanchine i Música d’I. Stravinsky, “Rara avis” amb coreografia d’A. Méndez i música de G. F. Haendel i B. Marcello, “Prologo para una tragèdia” basada en “Otello” de W. Shakespeare, “Canción para la extraña flor”, “Tarde en la siesta” amb coreografia d’A. Méndez i música d’E. Lecuona, “La Peri” amb coreografia de J. Coralli i música de J. F. Burgmüller, “Gran pas de quatre” amb coreografia de M. Fokine i música de C. Pugni, “Muñecos” amb coreografia d’A. Méndez i música d’E. Egües, “Paso a tres” amb coreografia d’A. Méndez i música de M. Mauri i “Vals” amb coreografia d’A. Méndez i música de C. Gounod
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Rara avis  ;  Prólogo para una tragedia ;  Canción para la extraña florTarde en la siestaPéri ;  Muñecos ;  Paso a tres Vals




  Gran Ballet del Marqués de Cuevas

Girard, André
Cloëz, Gustave
Arquer, José F.
Taras, John
Beriosoff, Nicholas
Txaikovski, Piotr Ilitx
Petipa, Marius
Serrette, François
Skibine, George
Pugni, Cesare
Dolin, Anton
Khatxaturian, Aram
Chopin, Frédéric
Fokine, Michel
Minkus, Ludwig
Balanchine, George
Damase, Jean-Michel
Goubé, Paul
Strauss, Johann
Massine, Léonide
Societat del Gran Teatre del Liceu
Compañía del Marqués de Cuevas
Orquestra del Gran Teatre del Liceu

Data: 1956
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1956
Nota: Empresa José F. Arquer
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu, directors André Girard i Gustave Cloez
Nota: Programa de mà de presentació de la Compañía del Marqués de Cuevas que inclou el repertori i el programa de les primeres funcions, on es van representar les següents obres: La princesa Aurora, amb música de Txaikovski i coreografia inspirada en la de M. Petipa ; l'estrena de Idilio, amb música de François Serrette i coreografia de George Skibine ; Paso a cuatro, amb música de Cesare Pugni i coreografia d'Anton Dolin ; l'estrena de El Prisionero del Caucaso, amb música de Aram Khachaturian i coreografia de George Skibine ; Las Sílfides, amb música de Frédéric Chopin i coreografia de Michel Fokine ; Paso a tres, amb música de Ludwig Minkus i coreografia de George Balanchine ; l'estrena de El Príncipe del desierto, amb música de Jean-Michel Damase i coreogafia de Paul Goubé ; El bello Danubio, amb música de Johann Strauss i coreografia de Leónide Massine
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Programes de mà ; Ballet
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Idilio  ;  Pas de quatre ;  Beau DanubeLes SylphidesPas de trois ;  El Príncipe del desierto ;  El Prisionero del Cáucaso




  Bailes rusos / Serge de Diaghilew

Stravinsky, Igor
Balakirev, Mili Alekséievitx
Schumann, Robert
Ansermet, Ernest
Diàguilev, Serguei Pàvlovitx
Fokine, Michel
Bakst, Léon
Liádov, Anatoli
Glazunov, Aleksandr Konstantinovich
Societat del Gran Teatre del Liceu
Ballets Russes

Data: 1917
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada 1917
Nota: Director: Ernest Ansermet
Nota: Programa de mà de la representació duta a terme el 7 de novembre del 1917 pels Ballets Russos de Diaghilev i on es van representar les següents obres: El pájaro de fuego, amb música d'Ígor Stravinsky i coreografia de Michel Fokine ; Thamar, ballet de León Bakst amb música de M. A. Balakirev i coreografia de Michel Fokine ; Carnaval, amb música de Robert Schumann, orquestrada per Rimsky-Korsakov, Glazunov, Liadov i Txerepnin, i amb coreografia de Michel Fokine
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Thamar  ;  Carnaval ;  Zhar-ptitsa




  De Basil's Ballets Russos de Montecarlo

D'Erlanger, Frédéric
Brahms, Johannes
Weber, Carl Maria von
Borodin, Aleksander Porfirievitx
Mestres Calvet, Juan
Nijinska, Bronislava
Massine, Léonide
Fokine, Michel
Borodin, Aleksander Porfirievitx
Societat del Gran Teatre del Liceu
Ballets Russes de Montecarlo

Data: 1936
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1936
Nota: Direcció artística Empresa Joan Mestres Calvet
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu dirigida per Antal Dorati i Efrem Kurtz
Nota: Programa de mà de la representació duta a terme pel De Basil's Ballets Russos el 30 de maig del 1936 i on es van representar les següents obres: Les Cent Besades, amb música de Frédéric d'Erlanger i coreografia de Bronislava Nijinska ; Coreartium, amb música de Johannes Brahms i coreografia de Leónide Massine ; L'espectre de la rosa, amb música de Carl Maria von Weber i coreografia de Michel Fokine ; El Príncep Ígor, amb música d'Aleksander Borodin i coreografia de Michel Fokine
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: català
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Les Cent baisers  ;  Choreartium ;  Le Spectre de la rosePrince Igor




  Funció de Gala en homenatge als artistes de la Companyia De Basil's Ballets Russos de Montecarlo

Txaikovski, Piotr Ilitx
Balakirev, Mili Alekséievitx
Weber, Carl Maria von
Dargomijsky, Aleksandr
Mestres Calvet, Juan
Nijinska, Bronislava
Fokine, Michel
Massine, Leonide
Dorati, Antal
Kurtz, Efrem
Societat del Gran Teatre del Liceu
Ballets Russes de Montecarlo

Data: 1936
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1936
Nota: Direcció artística Empresa Joan Mestres Calvet
Nota: Orquestra dirigida per Efrem Kurtz Antal Dorati
Nota: Programa de mà de la Funció en homenatge als artistes de la Companyia De Basil's Ballets Russos de Monte Carlo que es va dur a terme el 3 de juny del 1936 i on es van representar les següents obres: Presagis, amb música de P. I. Txaikovski i coreografia de Leónide Massine ; Thamar, amb música de M. A. Balakirev i coreografia de Michel Fokine ; El espectro de la rosa, amb música de C. M. von Weber i coreografia de Michel Fokine ; Dances eslaves i tziganes, de l'òpera Roussalka, amb música d'Aleksandr Dargomijsky i coreografia de Bronislava Nijinska
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: català
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Thamar  ;  Le Spectre de la rose ;  Danses slaves et tziganesLes Presages




  Sadler's Wells Theatre Ballet actualmente Royal Ballet, bajo la dirección artística de Dame Ninette de Valois

Chopin, Frédéric
Valois, Ninette de
Arquer, José F.
Lanchbery, John
Arnold, Malcolm
Mompou i Dencausse, Frederic
Meyerbeer, Giacomo
Ashton, Frederick
Macmillan, Kenneth
Fokine, Michel
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Royal Ballet

Data: 1957
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera de 1957
Nota: Empresa: José F. Arquer
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu, director John Lanchberry
Nota: Programa de la temporada de ballet de la primavera del 1957 amb el següent repertori: Les Patineurs, ballet en un acte de G. Meyerbeer, coreografia de F. Ashton ; House of Birds, ballet en un acte, música de F. Mompou, coreografia de K. Macmillan ; Las Silfides, música de F. Chopin, coreografia de M. Fokine ; Solitaire, ballet en un acte, música de M. Arnold, coreografia de K. Macmillan
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Las Sílfides  ;  Solitaire (ballet) ;  Les patineursHouse of birds




  Sadler's Wells Theatre Ballet actualmente Royal Ballet, bajo la dirección artística de Dame Ninette de Valois

Arnold, Malcolm
Valois, Ninette de
Arquer, José F.
Lanchbery, John
Chopin, Frédéric
Meyerbeer, Giacomo
Ashton, Frederick
Fokine, Michel
Macmillan, Kenneth
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Royal Ballet

Data: 1957
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera de 1957
Nota: Empresa: José F. Arquer
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu, director John Lanchberry
Nota: Programa de la temporada de ballet de la primavera del 1957 amb el següent repertori: Les Patineurs, música de G. Meyerbeer, coreografia de F. Ashton ; Las Silfides, música de F. Chopin, coreografia de M. Fokine ; Beauty and the Beast, música de la suite Ma mère l'Oye de M. Ravel ; Solitaire, música de M. Arnold, coreografia de K. Macmillan
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Las Sílfides  ;  Solitaire (ballet) ;  Les patineursMa mère l'Oye




  Compañía de bailes rusos dirigida por Serge Diaghilev

Balakirev, Mili Alekséievitx
Liádov, Anatoli
Schumann, Robert
Rimskij-Korsakov, Nicolaj
Borodin, Aleksander Porfirievitx
Diàguilev, Serguei Pàvlovitx
Nijinska, Bronislava
Massine, Leonide
Fokine, Michel
Glazunov, Aleksandr Konstantinovich
Societat del Gran Teatre del Liceu
Ballets Russes

Data: 1924
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera de 1924
Nota: Thamar, de Balakirew ; Cuentos rusos, de A. Liadow ; Carnaval, de Schumann, instrumentada per Rimsky-Korsakow ; Danzas polonesas del Príncipe Ígor, Borodine
Nota: Programa de mà de la representació duta a terme pels Ballets Russos de Sergei Diaghilev el 23 d'abril del 1924 i on es van representar les següents obres: Thamar, amb música de M. A. Balakirev i coreografia de Michel Fokine ; Contes russos, amb música d'A. Liádov i coreografia de Leónide Massine ; Carnaval, amb música de Robert Schumann, arreglada per Rimskij-Korsakov, Glazunov, Liadov i Txerepnin i coreografia de Michel Fokine ; Danses polovtsienes del Príncep Igor, d'A. Borodin i amb coreografia de Bronislava Nijinska i Michel Fokine
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Thamar  ;  Carnaval ;  Contes russesPrince Igor




  Gran Ballet de Montecarlo

Annovazzi, Napoleone
Cloëz, Gustave
Skibine, George
Taras, John
Audige, Yvonne
Chopin, Frédéric
Nijinska, Bronislava
Canela, Maria
Baron, Maurice
Fokine, Michel
Ricarda, Ana
Dollar, William
Hightower, Rosella
Eglevsky, André
Balanchine, George
Capecchi, Renato
Ivanoff, Leo
Lichine, David
Lifar, Serge
Massine, Leonide
Petipa, Marius
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Compañía del Marqués de Cuevas
Arquer, José F.

Data: 1949
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1949
Nota: Empresa José F. Arquer
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu dirigida per Gustave Cloëz
Nota: In Memoriam, Las Silfides i Constantia de Frédéric Chopin
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: In memoriam  ;  Las Sílfides ;  Constantia




  Gran Ballet de Montecarlo

Annovazzi, Napoleone
Cloëz, Gustave
Chopin, Frédéric
Txaikovski, Piotr Ilitx
Baron, Maurice
Granados y Campiña, Enric
Finisterre, Alejandro
Skibine, George
Ricarda, Ana
Taras, John
Audige, Yvonne
Balanchine, George
Fokine, Michel
Ivanoff, Leo
Lichine, David
Lifar, Serge
Massine, Leonide
Nijinska, Bronislava
Petipa, Marius
Hightower, Rosella
Eglevsky, André
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Compañía del Marqués de Cuevas
Arquer, José F.

Data: 1949
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1949
Nota: Empresa José F. Arquer
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu dirigida per Gustave Cloëz
Nota: In Memoriam de Frédéric Chopin; El Cisne Negro de Piotr Ilitx Txaikovski; Las Sílfides de Frédéric Chopin; Del Amor de la Muerte d'Enric Granados
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: In memoriam  ;  Lebedínoye óziero (El Llac dels cignes) ;  Les SylphidesDel amor y de la muerte





pàgina següent pàgina final