Universitat Autònoma de Barcelona   Español  |  English
   
  Paraula clau:
   
   

Dins d’aquesta secció s’apleguen els programes de les diferents funcions i actes públics o privats que tingueren lloc al teatre. La seva natura és molt diversa, reuneix des de temporades de concerts, passant per actes socials diversos, sèries de recitals lírics, les diverses temporades de ballet i d’òpera, fins als programes del concurs internacional de cant Francesc Viñas.

La seva vàlua històrica abarca més enllà del fet musical i artístic. Alguns dels programes de mà es realitzaren amb una cura tipogràfica i artística remarcable. Abans del 1936, els programes de mà de les temporades d’òpera solien reproduir il•lustracions d’artistes destacats del país, com Emili Grau Sala o Jaume Pahissa. Entre els molts esdeveniments singulars s’han d’esmentar els programes dels Festivals Wagner de 1913, les actuacions dels ballets russos de Serge Diaghilev, o la vinguda de la companyia de Bayreuth el 1954.

Els programes de mà van substituir els llibrets, des del moment en què ja deixà de tenir sentit poder seguir l’òpera durant les representacions a l’estar la sala a les fosques. És en aquest moment quan el programa es convertí en una galeria de primer ordre per a poder seguir els cantants i directors d’orquestra més importants que passaren pel G T. del Liceu durant el s. XX.

Programes de mà

Registres 41 a 46 de 46   Balanchine, George Ordenar per :   Títol   |   Autor  |  Data data descendent  data ascendent  

tornar a la pàgina anteriorTornar 

pàgina inicial pàgina anterior


  New York City Ballet

Balanchine, George
Robbins, Jerome
Barzin, Léon
Fiorato, Hugo
Kirstein, Lincoln
Bizet, Georges
Karinska, Irene
Copland, Aaron
Delibes, Léo
Txaikovski, Modest
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
New York City Ballet

Data: 1952
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1952
Nota: Empresa José F. Arquer
Nota: Orquesta sinfónica del Gran Teatro del Liceo; director Hugo Fiorato
Nota: Programa del 2 de maig del 1952, últimes funcions de la temporada, amb el següent repertori: Simfonia en Do, ballet clàssic amb música de Georges Bizet, coreografia de George Balanchine i vestuari d’Irene Karinska; The Pied Piper, d’Aaron Copland amb coreografia de Jerome Robbins; Sylvia, de Léo Délibes amb coreografia de George Balanchine i vestuari d’Irene Karinska; Serenade, ballet de Piotr Ilitx Txaikovski amb coreografia de Balanchine i vestuari d’Irene Karinska
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Programes de mà ; Ballet
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Sylvia 




  Festival del Ballet Europeo con la participación de las importantes compañías Antonio Ballet Español y Ballet Nacional Holandés con eminentes artistas invitados

Pamias, Juan A.
Txaikovski, Piotr Ilitx
Bartók, Béla
Auber, Daniel François Esprit
Strauss, Johann
Albinoni, Tomaso
Gaskell, Sonia
Presser, André
Kerjes, Anton
Balanchine, George
Lifar, Serge
Gsovski, Victor
Lichine, David
Chauvire, Yvette
Algaroff, Youly
Cadzow, Joan
Stokkermans, Joop
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nationale Ballet (Països Baixos)
Antonio Ballet Español
Pamias, Juan A.

Data: 1960
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1960
Nota: Empresa Juan A. Pamias
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu dirigida per André Presser
Nota: Serenade de Txaikovski, El adagio d'Albinoni, Ritmo y sonidos de Bartok, Gran paso a dos d'Auber i Baile de cadetes de Johann Strauss.
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Serenade 




  Festival del Ballet Europeo con la participación de las importantes compañías Antonio Ballet Español y Ballet Nacional Holandés con eminentes artistas invitados

Marcello, Benedetto
Samuel-Rousseau, Marcel
Bartók, Béla
Txaikovski, Piotr Ilitx
Hindemith, Paul
Pamias, Juan A.
Gaskell, Sonia
Kerjes, Anton
Presser, André
Lichine, David
Lifar, Serge
Vashegyi, Ernö
Pasztor, Vera
Balanchine, George
Ivanov, Lev
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nationale Ballet (Països Baixos)

Data: 1960
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1960
Nota: Empresa Juan A. Pamias
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu dirigida per Anton Kerjes i André Presser
Nota:
Nota: Programa de mà de l'actuació del Ballet Nacional Holandès duta a terme l'1 de juny del 1960 i on es van representar les següents obres: Evocación, amb música de Benedetto Marcello i coreografia de David Lichine ; Entre deux rondes, amb música de Marcel Samuel-Rousseau i coreografia de Serge Lifar ; El mandarí meravellós, amb música de Béla Bartók i coreografia de Ernö Vashegyi i Vera Pasztor ; El cisne negro, del ballet El llac dels cignes, amb música de P. I. Txaikovksi i coreografia de Lev Ivanov ; Four temperaments, amb música de Paul Hindemith i coreografia de George Balanchine.
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Invocatie 




  Festival del Ballet Europeo con la participación de las importantes compañías Antonio Ballet Español y Ballet Nacional Holandés con eminentes artistas invitados

Rietti, Vittorio
Txaikovski, Piotr Ilitx
Schiffman, Byron
Hindemith, Paul
Pamias, Juan A.
Kerjes, Anton
Presser, André
Ivanov, Lev
Lifar, Serge
Balanchine, George
Bellini, Vincenzo
Skibine, George
Skorik, Irene
Dayde, Lyane
Renault, Michel
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nationale Ballet (Països Baixos)

Data: 1960
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1960
Nota: Empresa Juan A. Pamias
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu dirigida per Anton Kerjes i André Presser
Nota: Programa de mà dels ballets dut a terme el 3 de juny del 1960 pel Ballet Nacional Holandès i on es van representar les següents obres: La Sonnambula, amb música de Bellini arreglada per V. Rieti i amb coreografia de George Balanchine ; Romeo i Julieta, amb música de P. I. Txaikovski i coreografia de Serge Lifar ; Annabel Lee, amb música de Byron Schiffman i coreografia de George Skibine ; el Pas de Dos, del Cisne Negre, amb música de P. I. Txaikovski i coreografia de Lev Ivanov ; Four Temperaments, amb música de Paul Hindemith i coreografia de George Balanchine
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Night Shadow 




  Festival del Ballet Europeo con la participación de las importantes compañías Antonio Ballet Español y Ballet Nacional Holandés con eminentes artistas invitados

Pamias, Juan A.
Txaikovski, Piotr Ilitx
Strauss, Johann
Stravinsky, Igor
Gaskell, Sonia
Shook, Karel
Kerjes, Anton
Presser, André
Fokine, Michel
Balanchine, George
Ivanoff, Leo
Lichine, David
Cadzow, Joan
Stokkermans, Joop
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nationale Ballet (Països Baixos)
Antonio Ballet Español
Pamias, Juan A.

Data: 1960
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1960
Nota: Empresa Juan A. Pamias
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu dirigida per André Presser
Nota: El Pájaro de Fuego de Stravinsky, Serenade de Txaikovski, El Cisne Negro de Txaikovski, Baile de Cadetes de Johann Strauss
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Zhar-ptitsa 




  Festival del Ballet Europeo con la participación de las importantes compañías Antonio Ballet Español y Ballet Nacional Holandés con eminentes artistas invitados

Bach, Johann Sebastian
Txaikovski, Piotr Ilitx
Bartók, Béla
Schumann, Robert
Gaskell, Sonia
Presser, André
Pamias, Juan A.
Balanchine, George
Ivanov, Lev
Vashegyi, Ernö
Pasztor, Vera
Lifar, Serge
Massine, Léonide
Cadzow, Joan
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nationale Ballet (Països Baixos)

Data: 1960
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1960
Nota: Empresa Juan A. Pamias
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu dirigida per André Presser
Nota:
Nota: Programa de mà de l'actuació del Ballet Nacional Holandès duta a terme el 25 de maig del 1960 i on es van representar les següents obres: Concerto barocco, amb música de J. S. Bach i coreografia de George Balanchine ; El cisne negro, del ballet El llac dels cignes, amb música de P. I. Txaikovksi i coreografia de Lev Ivanov ; El mandarí meravellós, amb música de Béla Bartók i coreografia de Ernö Vashegyi i Vera Pasztor ; Estudios coreográficos, amb música de Robert Schumann i coreografia de Serge Lifar ; Presagios, amb música de P. I. Txaikovksi i llibret i coreografia de Leónide Massine.
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Concerto Barocco 




  Festival del Ballet Europeo con la participación de las importantes compañías Antonio Ballet Español y Ballet Nacional Holandés con eminentes artistas invitados

Bach, Johann Sebastian
Schiffman, Byron
Txaikovski, Piotr Ilitx
Bartók, Béla
Pamias, Juan A.
Balanchine, George
Vashegyi, Ernö
Pasztor, Vera
Petipa, Marius
Ivanov, Lev
Skibine, George
Granero, Fausto
Skorik, Irene
Beriosova, Svetlana
Macleary, Donald
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nationale Ballet (Països Baixos)

Data: 1960
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada primavera 1960
Nota: Empresa Juan A. Pamias
Nota: Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Nota:
Nota: Programa de mà de l'actuació del Ballet Nacional Holandès duta a terme el 28 de maig del 1960 i on es van representar les següents obres: Concerto barocco, amb música de J. S. Bach i coreografia de George Balanchine ; Annabel Lee, amb música de Byron Schiffman, melodia interpretada per Fausto Granero i coreografia de George Skibine ; El cisne negro, del ballet El llac dels cignes, amb música de P. I. Txaikovksi i coreografia de Lev Ivanov ; El mandarí meravellós, amb música de Béla Bartók i coreografia de Ernö Vashegyi i Vera Pasztor ; La princesa Aurora, del ballet La bella durment, amb música de P. I. Txaikovksi i coreografia de Marius Petipa.
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Ballet ; Programes de mà
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Concerto Barocco 




  Gran Ballet de Montecarlo

Cloëz, Gustave
Boisard, Charles
Bach, Johann Sebastian
Balanchine, George
Txaikovski, Piotr Ilitx
Skibine, George
Delfau, André
Karinska, Irene
Dalí, Salvador
Pugni, Cesare
Dolin, Anton
Chalon, Alfred Edward
Strauss, Johann
Désormière, Roger
Massine, Leonide
Guys, Constantin
Annovazzi, Napoleone
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Compañía del Marqués de Cuevas

Data: 1950
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera de 1950
Nota: José F. Arquer
Nota: Orquesta Sinfónica del Gran Teatro del Liceo ; directors Gustave Cloez i Charles Boisard
Nota: Concerto Barrocco, amb la música del concert en re menor per a dos violins de Johann Sebastian Bach i coreografia de George Balanchine; Una tragedia en Verona, ballet amb música de Txaikovski, coreografia de George Skibine i decorats i vestuari realitzats per André Delfau executats per Irene Karinska; Paso a Cuatro, ballet amb música de Cesare Pugni, coreografia d'Anton Dolin i vestuari d'Irene Karinska inspirat en una imatge de l'època d'Alfred Edward Chalon; El bello Danubio, amb música de Johann Strauss arranjada i instrumentada per Roger Désormière, amb coreografia de Leonide Massine i decorats i vestuari de Constantin Guys
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Programes de mà ; Ballet
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Romeo e Djuletta 




  Gran Ballet de Montecarlo

Cloëz, Gustave
Boisard, Charles
Bach, Johann Sebastian
Balanchine, George
Lichine, David
Debussy, Claude
Saint-Georges, Jules-Henri Vernoy de
Gautier, Théophile
Heine, Heinrich
Adam, Adolphe
Petipa, Marius
Benois, Aleksandr
Annovazzi, Napoleone
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Compañía del Marqués de Cuevas

Data: 1950
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera de 1950
Nota: José F. Arquer
Nota: Orquesta Sinfónica del Gran Teatro del Liceo ; directors Gustave Cloez i Charles Boisard
Nota: Concerto Barrocco, amb la música del concert en re menor per a dos violins de Johann Sebastian Bach i coreografia de George Balanchine; estrena a Espanya de Jeux, ballet de David Lichine i música de Claude Debussy amb coreografia de David Lichine; Giselle, pantomima en dos actes de Saint-Georges i Gauthier a partir de l'obra De l'Allemagne de Heinrich Heine, amb música d'Adolphe Adam, coreografia de Marius Petipa i decorats d'Aleksandr Benois
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Programes de mà ; Ballet
Col·lecció: Programes de mà
Altres documents: Jeux 




  Gran Ballet de Montecarlo

Cloëz, Gustave
Boisard, Charles
Bach, Johann Sebastian
Balanchine, George
Bellini, Vincenzo
Rietti, Vittorio
Balanchine, George
Txaikovski, Piotr Ilitx
Petipa, Marius
Taras, John
Schumann, Robert
Annovazzi, Napoleone
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Compañía del Marqués de Cuevas

Data: 1950
Descripció: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera de 1950
Nota: José F. Arquer
Nota: Orquesta Sinfónica del Gran Teatro del Liceo ; directors Gustave Cloez i Charles Boisard
Nota: Concerto Barrocco, amb la música del concert en re menor per a dos violins de Johann Sebastian Bach i coreografia de George Balanchine; La sonambula, amb música de Bellini arranjada i instrumentada per Vittorio Rietti i coreografiada per George Balanchine; El Cisne Negro, pas a dos del tercer acte de El lago de los cisnes, amb música de Tchaikowsky i coreografia de Marius Petipa; Persephone, de Robert Schumann amb coreografia de John Taras
Resum: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Llengua: castellà
Descriptors: Programes de mà ; Ballet
Col·lecció: Programes de mà





pàgina inicial pàgina anterior