Universitat Autònoma de Barcelona   Català |  English
   
  Palabra clave:
   
   

En esta sección se reúnen los programas de las diferentes funciones y actos públicos o privados que tuvieron lugar en el teatro. Su naturaleza es muy diversa, ya que reúne des de temporadas de conciertos, pasando por actos sociales diversos, series de recitales líricos, las diversas temporadas de ballet y de ópera, hasta los programas del concurso internacional de canto Francesc Viñas.


Su valor histórico abarca más allá del hecho musical y artístico. Algunos de los programas de mano se realizaron con un cuidado tipográfico y artístico remarcable. Anteriormente a 1936, los programas de mano de las temporadas de ópera solían reproducir ilustraciones de artistas destacados del país, como Emili Grau Sala o Jaume Pahissa. Entre los muchos acontecimientos singulares hay que mencionar los programas de los Festivales Wagner de 1913, las actuaciones de los ballets rusos de Serge Diaghilev, o la presencia de la compañía de Bayreuth el año 1954.


Los programas de mano substituyeron los libretos desde el momento en que dejó de tener sentido poder seguir la ópera durante las representaciones al estar la sala a oscuras. Es en este momento cuando el programa se convirtió en una galería de primer orden para poder seguir a los cantantes y directores de orquesta más importantes que pasaron por el G.T. del Liceu durante el siglo XX.

 

Programas de mano

Registros 1 a 10 de 20  Fauré, Gabriel Ordenar por :   Título   |   Autor  |  Fecha fecha ascendente  fecha desscendent  

volver a la página anterior Volver 

Página siguiente Página final

  23 Concurs internacional de cant Francesc Viñas

Mozart, Wolfgang Amadeus
Massenet, Jules
Verdi, Giuseppe
Bellini, Vincenzo
Debussy, Claude
Granados y Campiña, Enric
Donizetti, Gaetano
Gounod, Charles
Rossini, Gioachino
Vivaldi, Antonio
Fauré, Gabriel
Schubert, Franz
Wolf, Hugo
Puccini, Giacomo
Mendelssohn, Felix
Turina Pérez, Joaquín
Pérez Busquier, Gerardo
Rakhmaninov, Serguei
Giró, Jordi
Bizet, Georges
Respighi, Ottorino
Societat del Gran Teatre del Liceu

Fecha: 1985
Descripción: 2 volums
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu dirigida per Gerardo Pérez Busquier
Nota: Programa de mà de la 23ena edició del Concurs internacional de cant Frances Viñas i del concert final, que va tenir lloc entre el 9 i el 17 de novembre de l’any 1985. S’hi van interpretar fragments d’”Idomeneo, re di Creta” i “Don Giovanni”, entre altres, de W. A. Mozart, “Un Ballo in maschera”, “Rigoletto” i “La Traviata”, entre altres, de G. Verdi, “Tannhäuser”, entre altres, de R. Wagner, “Manon”, entre altres, de J. Massenet i “I Capuleti e i Montecchi”, entre altres, de V. Bellini. També s’hi van interpretar obres de C. Debussy, E. Granados, G. Donizetti, C. Gounod, G. Rossini, A. Vivaldi, G. Fauré, F. Schubert, H. Wolf, G. Puccini, F. Mendelssohn, J. Turina, S. Rakhmaninov, G. Bizet i O. Respighi, entre altres. Els pianistes acompanyants van ser J. Giró, E. Lanfredi, À. Soler i Csaba Vegvari, i hi va participar l’Orquestra del Gran Teatre del Liceu dirigida per G. Pérez Busquier
Lengua: català
Descriptores: Concurs Internacional de Cant Francisco Viñas ; Òpera ; Programes de mà
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Idomeneo  ;  Un ballo in maschera ;  TannhäuserRigolettoDon Giovanni ;  Manon ;  I Capuleti e i Montecchi La Traviata




  Bailes rusos / Serge de Diaghilew

Schumann, Robert
Weber, Carl Maria von
Fauré, Gabriel
Rimskij-Korsakov, Nicolaj
Ansermet, Ernest
Diàguilev, Serguei Pàvlovitx
Societat del Gran Teatre del Liceu
Ballets Russes

Fecha: 1917
Descripción: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1917
Nota: Director: Ernest Ansermet
Nota: Les papillons / R. Schumann ; El espectro de la rosa / C. M. De Weber ; Meninas / Fauré ; Cleopatra / Rimsky-Korsakow
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Ballet ; Programes de mà
Colección: Programas de mano




  Conservatorio del Liceo. Distribución de premios y concierto
Mendelssohn, Felix
Grieg, Edvard
Massenet, Jules
Léonard, Hubert
Gluck, Christoph Willibald
Saint-Saëns, Camille
Schumann, Robert
Brahms, Johannes
Vivaldi, Antonio
Bizet, Georges
Fauré, Gabriel
Bach, Johann Sebastian
Mercadé, Magí
Jardí, Joaquim
Torres, Robert
Termens, Emili
Vidal Nunell, Joaquim
Serra, Modest
Societat del Gran Teatre del Liceu
Conservatori del Liceu

Fecha: 1932
Descripción: 2 p.
Nota: Programa de mà de l'acte de repartiment de premis i concert organitzat pel Conservatori del Liceu el 8 d'abril del 1932 al Saló de Descans. La primera part de l'acte estava dedicada a la declamació, i es van interpretar: Don Álvaro o la fuerza del sino (Duque de Rivas) ; Aben-Humeya (F. Villaespesa) ; La primera piedra (L. M. de Larra). La segona part estava dedicada a la música, i es van interpretar: el primer temps del Trio en Re menor, op. 49, de F. Mendelssohn, amb Magí Mercadé al piano, Joaquim Jardí al violí i Robert Torres al violoncel ; Il cigno, de Grieg i la romanza de Werther, de Massenet, les dues interpretades pel cantant Emilio Termens i el pianista Joaquim Vidal Nunell ; la Sérénade humoristique à l'espagnole, de Hubert Léonard, interpretada pels violins José Torrente, Miguel Vernis i Fructuoso Ibáñez, i el pianista Modest Serra ; l'ària Che farò senza Euridice, de l'òpera Orfeo ed Euridice, de Gluck, i l'ària O Aprile foriero, de l'òpera Samson et Dalila, de Saint-Saëns, interpretades per la cantant Florentina Guerrero i el pianista Modest Serra ; els duets per a veus blanques amb acompanyament de piano Voldria ser ocell de Schumann, El camí de l'amor de Brahms i Campaneta de maig de Mendelssohn, acompanyats al piano per José Codol ; el Concert per a 4 violins, orquestra de corda i clave, de Vivaldi, interpretat pels violinistes Juan Oliveras, Francisco Llobera, Alejandro Valls i Fernando Casanovas i el pianista José Codol ; la noveleta nº 8 de Schumann, interpretada pel pianista Adolfo Cabané ; Els pescadors de perles, de Bizet, i la cançó Nell, de Fauré, interpretats per la cantant Carmen Ramos i el pianista Joaquim Vidal Nunell ; i el Concert en fa menor per a piano i orquestra de corda, de J. S. Bach, interpretat pel pianista Antonio Díaz
Lengua: castellà
Descriptores: Concerts ; Esdeveniments especials ; Premis ; Programes de mà ; Recital
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Trios, piano, violí, violoncel, núm. 1, op. 49, re menor  ;  Estro armonico ;  WertherSérénade humoristique à l'espagnoleOrfeo ed Euridice ;  Samson et Dalila ;  Les Pêcheurs de perles Trois mélodies, op. 18




  Cuatro conciertos sinfónicos
Lamote de Grignon, Joan
D'Indy, Vincent
Bach, Johann Sebastian
Beethoven, Ludwig van
Debussy, Claude
Duparc, Henri
Fauré, Gabriel
Mendelssohn, Felix
Saint-Saëns, Camille
Wagner, Richard
Franck, Cesar
Bruch, Max
Schumann, Robert
Thibaud, Jacques
Granados y Campiña, Enric
Chesselet, Alice
Societat del Gran Teatre del Liceu

Fecha: 1908
Descripción: 3 p.
Temporada: Temporada 1908
Nota: Orquestra de l'Associació Musical de Barcelona, director J. Lamote de Grignon
Nota: Es van interpretar les següents obres: Chacona i Sarabanda per a violí, de Bach; la Quinta Simfonia, l'Obertura Leonora núm. 3, el Concert per a violí i orquestra i la Sonata Kreutzer per a violí i piano, de Beethoven; Phidylé, per a soprano i orquestra, de Duparc; els nocturns Nuages i Fête, de Débussy; La Procession, per a soprano i orquestra de César-Franck; la Suite pour Pelleas, de Fauré; el Concert en mi per a violí i orquestra, de Mendelssohn; el Concert en re per a violí i orquestra, de Max-Bruck; la Primera Simfonia, en do menor, de Schumann; Jeunesse d'Hercule i el Concert en si per a violí i orquestra, de Saint-Saëns; el Preludi i mort d'Isolda, la Marcha fúnebre del Crepúscle i les obertures del Buc Fantasma i Tannhauser, de Wagner; i el Preludi de Feerval, Souvenir, Istar, Preludi de L'Etranger i la Primera Simfonia amb piano i orquestra, de Vincent d'Indy
Nota: Es van interpretar les següents obres: Chacona i Sarabanda per a violí, de Bach; la Quinta Simfonia, l'Obertura Leonora núm. 3, el Concert per a violí i orquestra i la Sonata Kreutzer per a violí i piano, de Beethoven; Phidylé, per a soprano i orquestra, de Duparc; els nocturns Nuages i Fête, de Débussy; La Procession, per a soprano i orquestra de César-Franck; la Suite pour Pelleas, de Fauré; el Concert en mi per a violí i orquestra, de Mendelssohn; el Concert en re per a violí i orquestra, de Max-Bruck; la Primera Simfonia, en do menor, de Schumann; Jeunesse d'Hercule i el Concert en si per a violí i orquestra, de Saint-Saëns; el Preludi i mort d'Isolda, la Marcha fúnebre del Crepúscle i les obertures del Buc Fantasma i Tannhauser, de Wagner; i el Preludi de Feerval, Souvenir, Istar, Preludi de L'Etranger i la Primera Simfonia amb piano i orquestra, de Vincent d'Indy
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Concerts ; Programes de mà
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Tristan und Isolde  ;  Simfonies, núm. 5, op. 67, do menor ;  FidelioConcerts, violí, orquestra, op. 61, re majorSonates, violí, piano, núm. 9, op. 47, la major ;  Phidylé ;  Nocturnes La Procession




  Festival de música francesa

Wolff, Albert
Chabrier, Emmanuel
Fauré, Gabriel
Lalo, Édouard
Franck, Cesar
Dukas, Paul
Ravel, Maurice
Roussel, Albert
Honegger, Arthur
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orchestre Lamoureux

Fecha: 1930
Descripción: 1 volum
Temporada: Temporada de cuaresma de 1930
Nota: Empresa: Juan Mestres Calvet
Nota: Director: Albert Wolff
Nota: Festival de música francesa i únic concert sota la direcció d'Albert Wolff. Programa: Gwendoline (obertura) de Chabrier; Pel·leas i Melisenda de Fauré; Scherzo de Lalo; El caçador maleït de Cesar Franck; Simfonia en do de Dukas; Le tombeau de Couperin de Marice Ravel; Suite en fa de Roussel; Pastoral d'estiu de Honegger i Rapsodia vienesa de Schimidt.
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Concerts ; Programes de mà
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Pelléas et Mélisande (Fauré)  ;  Le Tombeau de Couperin ;  GwendolineLe Chasseur MauditPastorale d'été ;  Simfonies, do major ;  Suites, orchestra, op. 33, F major Scherzo, orchestra, re menor




  Ocho grandes conciertos sinfónicos

Crocé-Spinelli, B.
Saint-Saëns, Camille
Lamote de Grignon, Joan
Franck, Cesar
Schumann, Robert
Ropartz, Joseph Guy Marie
Duparc, Henri
Fauré, Gabriel
Grieg, Edvard
Beethoven, Ludwig van
Borodin, Aleksander Porfirievitx
Brahms, Johannes
Gilson, Paul
Berlioz, Hector
Wagner, Richard
Granados y Campiña, Enric
Societat del Gran Teatre del Liceu
Asociación Musical de Barcelona

Fecha: 1908
Descripción: 4 p.
Temporada: Temporada de cuaresma 1908
Nota: Orquestra de l'Associació Musical de Barcelona, directors B. Crocé-Spinelli, Camille Saint-Saëns, J. Lamote de Grignon
Nota: Es van interpretar les següents obres: Les Béatitudes, de César-Franck; Manfred, la Simfonia en Re menor i l'obertura de Julio César, de R. Schumann; La Jeunesse d'Hercule i Septuor de la Trompete, de Camille Saint-Saëns; transcripció a dos pianos de la Sonata de Chopin; Lénore, de H. Duparc; Pelléas et Melisande, de Fauré; Fantaisie en Ré Majeur, de G. Ropartz; els Preludis de L'Ouragan, de A. Bruneau; les Danses Populaires, de J. Tiersot; la II Suite Peer Gynt, de E. Grieg; La foret enchantée, de V. d'Indy; Trois pieces d'orchestre i La nuite chantante, de B. Crocé-Spinelli; la Sèptima Simfonia i l'Obertura de Fidelio, de Beethoven; la Simfonia Incompleta, de A. Borodin; una simfonia de J. Brahms; La Mer, de P. Gilson; fragments de Romeo e Juliette i La dannation de Faust, l'obertura de Carnaval Romain, L'enfance de Crist i Harold en Italie, de H. Berlioz; , fragments del Crepúscle dels Déus i l'obertura dels Mestres Cantors, de R. Wagner; l'obertura de El hombre de la piel de Oso, de S. Wagner; la Sonata núm. 18 i el Concert en do menor de Beethoven; el Quart Concert en do major i el Cinquè concert per a piano i orquestra, de C. Saint-Saëns; el Concert per a piano i orquestra de E. Grieg; el Gran duo a dos pianos de C. Saint-Saëns; i el Concert per a piano i orquestra de R. Schumann
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Concerts ; Programes de mà
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Les Béatitudes  ;  Manfred ;  La jeunesse d'HerculeSeptet, piano, trompeta, violins (2), viola, violoncel, contrabaix, op. 65, mi bemoll majorLénore ;  Pelléas et Mélisande (Fauré) ;  Fantaisie en Ré Majeur L'Ouragan




  Ocho grandes conciertos sinfónicos

Beidler, Franz
Fauré, Gabriel
Casals, Pau
Beethoven, Ludwig van
Borodin, Aleksander Porfirievitx
Wagner, Richard
Albéniz i Pascual, Isaac
Manén, Joan
Morera i Viura, Enric
Röntgen, Julius Engelbert
Liszt, Franz
D'Albert, Eugen
Moór, Emanuel
Huré, Jean
Suggia, Guilhermina Augusta Xavier de Medin
Long de Marliave, Marguerite
Societat del Gran Teatre del Liceu
Schola Orpheonica
Asociación Musical de Barcelona
Orfeó Barcelonès

Fecha: 1909
Descripción: 4 p.
Temporada: Temporada de Cuaresma 1909
Nota: Orquestra de l'Associació Musical de Barcelona, directors Franz Beidler, Gabriel Fauré, Pau Casals
Nota: Concerts celebrats en motiu de les festes del 2n centenari de l'Associació Musical de Barcelona, dirigida per Lamote de Grignon
Nota: Es van interpretar les següents peces: Requiem de Fauré; Novena simfonia de Beethoven; Calígula, de Fauré; L'Obertura d'El Príncep Ígor, de A. Borodin; Set Lieders i un Quintet, de Fauré; Concert per a violí i orquestra d'E. D'Albert; Simfonia, d'E. Moór; Joventut, de J. Manén; Poema simfònic, d'E. Morera; Balada, de J. Röntgen; Rapsòdia Rumana, de G. Enesco; Suite d'orquestra Ibèria, d'I. Albéniz; Preludi, de J. Huré; el Preludi de Parsifal, Siegfied-Idyll i Els Mestres Cantaires, de R. Wagner; Concert per a dos violins i orquestra, d'E. Moór; i la Balada per a dos pianos i orquestra de G. Fauré
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Concerts ; Programes de mà ; Esdeveniments especials
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Requiem en Re menor, op. 48 (Fauré)  ;  Simfonies, núm. 9, op. 125, re menor ;  Knyaz' Igor'Concerts, violoncel, orquestra, op. 20, do majorPrélude symphonique (Huré) ;  Parsifal ;  Siegfried-Idyll Die Meistersinger von Nürnberg




  Recital del célebre violoncellista francés André Navarra

Schubert, Franz
Fauré, Gabriel
Dvorák, Antonín
Paganini, Niccolò
Hellendaal, Pieter
Caix d'Hervelois, Louis de
Annovazzi, Napoleone
Navarra, André
Vallribera i Moliné, Pere
Societat del Gran Teatre del Liceu

Fecha: 1952
Descripción: 1 volum
Temporada: Temporada de cuaresma 1952
Nota: José F. Arquer
Nota: Programa del recital del violoncelista André Navarra acompanyat del pianista Pere Vallribera i Moliné, amb el següent repertori: Sonatina de Pieter Hellendaal; Suite en Re de Louis de Caix d'Hervelois; Sonata Arpeggione de Franz Schubert; Elegie i Papillon de Gabriel Fauré; Rondó d'Antonín Dvorák; Variacions sobre un tema de Rossini de Niccolò Paganini
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Programes de mà
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Sonatina 




  Recital Victoria de los Ángeles i Manuel García Morante

Victòria dels Àngels
García Morante, Manuel
Castel, José
Misón, Luís
Plà, Manuel
Galván, Ventura
Laserna, Blas de
Schubert, Franz
Fauré, Gabriel
Mompou i Dencausse, Frederic
Toldrà i Soler, Eduard
Albéniz i Pascual, Isaac
Granados y Campiña, Enric
Montsalvatge, Xavier
Pedrell i Sabaté, Felip
Vives i Roig, Amadeu
Societat del Gran Teatre del Liceu

Fecha: 1991
Descripción: 1 volum
Temporada: Temporada 1991-1992
Nota: Programa de mà del recital dut a terme per Victòria dels Àngels i Manuel García Morante el 24 de juliol del 1992. El concert estava dividit en 2 parts. En la primera part es van interpretar: Canción de la gitana habilidosa (La gitanilla en el Coliseo), de José Castel ; Seguidilla dolorosa (Una mesonera y un arriero), de Luis Misón ; Seguidillas religiosas (Auto Sacramental La lepra de Constantino), de Manuel Plà ; Seguidillas del oficial cortejante (Vagabundo y ciegos fingidos), de Ventura Galván ; El Trípili (Tirana), de Blas de Laserna ; An Sylvia (Els dos cavallers de Verona, Shakespeare), de Schubert ; Wiegenlied (Claudius) ; Die Forelle (Schubart) ; Romanze (Die bäusliche Krieg) ; Mignon: Nur wer die Sehnsucht kennt (goethe) ; Erlkönig (Goethe).
Nota: En la segona part es va interpretar: Clair de lune (Verlaine), de Fauré ; Mandoline (Verlaine), de Fauré ; Tristesse (Gautier), de Fauré ; Cantar del alma (San Juan de la Cruz), de Mompou ; La dama d'Aragó (tradicional catalana) ; Romança de Santa Llúcia (Sagarra), de Toldrà ; Morirò! (Marquesa de Bolaños), d'Albéniz ; La Maja de Goya (Periquet), de Granados ; Punto de habanera (Néstor Luján), de Montsalvatge ; Seguidillas gitanas (Cançons arabesques), de Pedrell ; El retrato de Isabela (Cançons epigramàtiques), de Vives
Lengua: català
Descriptores: Programes de mà ; Recital
Colección: Programas de mano
Otros documentos: Canciones arabescas  ;  Canciones epigramáticas ;  Cantar del almaRomanç de Santa Llúcia




  Sadler's Wells Theatre Ballet actualmente Royal Ballet

Fauré, Gabriel
Arquer, José F.
Adam, Adolphe
Gordon, Gavin
Sullivan, Arthur
Toye, Geoffrey
Mompou i Dencausse, Frederic
Liszt, Franz
Arnold, Malcolm
Txaikovski, Piotr Ilitx
Delibes, Léo
Walton, William
Auber, Daniel François Esprit
Stravinsky, Igor
Societat del Gran Teatre del Liceu
Orquestra del Gran Teatre del Liceu
Royal Ballet

Fecha: 1957
Descripción: 1 volum
Temporada: Temporada de primavera 1957
Nota: Empresa: José F. Arquer
Nota: Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu
Nota: Presentació de la temporada de ballet de la primavera del 1957, a càrrec de la companyia Sadler's Wells Theatre Ballet (Royal Ballet), amb el següent repertori: La féte etrange de G. Fauré ; Giselle d'A. Adam ; The Rake's Progress de G. Gordon ; El lago de los cisnes de P.I. Txaikovski ; Pineapple Poll d'A. Sullivan ; Blood Wedding ; The Haunted Ballroom de G. Toye ; House of Birds de F. Mompou ; Apparitions de F. Listz ; Beauty and the Beast ; Danses Concertantes d'I. Stravinsky ; El pájaro azul de P.I. Txaikovski ; Solitaire de M. Arnold ; Las Sílfides; Les patineurs; El cisne negro; Façade de W. Walton ; Coppelia de L. Delibes ; Les rendez-vous de D. Auber
Resumen: De cada obra s'ha digitalitzat un programa sencer. De la resta s'han digitalitzat les parts que són diferents.
Lengua: castellà
Descriptores: Ballet ; Programes de mà
Colección: Programas de mano
Otros documentos: La fête étrange  ;  Giselle ;  The Rake's Progress (ballet)Pineapple PollThe Haunted Ballroom ;  House of birds ;  Apparitions Solitaire (ballet)




 

Página siguiente Página final